Navigation

You are here

Aydınlı’da Basın Açıklaması: “Soma’nın Hesabını Soracağız!”

Soma’da 301 işçinin katledilmesinin ardından Türkiye’nin dört bir yanında işçi ve emekçiler sokaklara çıkarak öfkelerini ortaya koyuyorlar. Tuzla Aydınlı’da da derneğimiz UİD-DER’in çağrısıyla DERİTEKS, Mayısta Yaşam Kooperatifi ve EMEP 14 Mayıs akşamı bir araya gelerek Tepe Durağı’ndan Merkez’e kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler ve Soma’daki işçi kıyımını protesto eden bir basın açıklaması yaptılar.

“İş Kazası Değil Cinayet, Soma Katliamının Hesabını Soracağız!” pankartı arkasında gerçekleştirilen yürüyüş boyunca “İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor, Kahrolsun Sermaye Egemenliği!”, “Soma’nın Hesabı Sorulacak!”, “Kaza Değil Bu bir Cinayet!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına ya Hep Beraber ya Hiçbirimiz!”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!” sloganları öfkeyle haykırıldı. Yoldan geçen araçlar korna çalarak, evlerinden camlara, balkonlara çıkan insanlar alkışlarla, ıslıklarla, yumruklarıyla desteklerini gösterdiler. Madenci işçi kardeşlerini kaybetmenin acısıyla bakan gözler, aynı zamanda onlarca işçinin bir anda katledilmesine sebep olan kapitalist sömürü düzenine duyulan öfkeyle doluydu.

Aydınlı Merkez’de yapılan basın açıklamasında, olup bitenin iş kazası denilip geçiştirilemeyeceği ve sorumlunun kapitalist sömürü sistemi olduğu belirtildi: “Yüzlerce kardeşimizi aramızdan alan katliamın sorumlusu başta Soma Holding patronu olmak üzere sermaye düzeni ve onun çıkarlarına hizmet eden AKP hükümetidir. İşçi kardeşlerimizi toplu bir şekilde öldüren, insanı değil parayı yücelten kapitalist sömürü sistemidir.”

Basın açıklaması, işçi sınıfının can yakıcı sorunlarından biri olan iş kazaları ve iş cinayetlerine karşı örgütlenme çağrısı yapılarak sonlandırıldı. “Şunu hiç unutmayalım: İşçi sınıfı örgütlenip mücadele etmediği müddetçe, patronlar ve onların hizmetindeki hükümetler gerekli güvenlik önlemlerini almayacaklar. İş cinayetleri işçi sınıfı için yakıcı bir mücadele konusudur. Bu konuda yükseltilecek mücadele ise, kapitalist sömürü sitemini hedef almadan asla amacına ulaşamaz!”

16 Mayıs 2014
...previous
Tahterevalli
next...
Soma