Navigation

You are here

Gebze’de UİD-DER Haykırdı: “Kaza Kader Değil, İş Cinayeti!”

13 Mayıs’ta Soma Holding’e ait kömür ocağında meydana gelen patlamada resmi rakamlara göre 301 işçi kardeşimiz katledildi. Yüzlerce işçi yaralandı, binlerce ailenin ocağına ateş düştü. İş cinayetlerinin son bulması için hayati bir kampanya yürüten derneğimiz UİD-DER, bu katliam karşısında sessiz kalmadı. Gebze temsilciliğinde bir araya gelen işçi ve emekçi kardeşlerimiz, bu katliamı protesto etmek için bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

18 Mayıs’ta Gebze Eski Çarşı Çeşme önünde bir stant açarak, Soma’da gerçekleşen iş cinayetlerine karşı, Gebzeli emekçileri yürüyüşe davet ettik. Derneğimizin hazırladığı bildiriler ve İşçi Dayanışması’nın yeni çıkan sayısı aracılığıyla Somalı işçi kardeşlerimizin katledilmesi nedeniyle duyduğumuz acıyı ve öfkeyi paylaştık. Acısını ve öfkesini haykırmak isteyen pek çok işçi kardeşimiz de UİD-DER’in düzenlediği bu yürüyüşe katılım gösterdiler.

Eski Çarşı’dan başlayan yürüyüş, Gebze Kent Meydanı’na doğru sloganlarla devam etti. İş cinayetlerine karşı “Kaza Kader Değil İş Cinayeti”, “İşçiler Ölüyor, Sermaye Büyüyor”, “Soma’nın Katili Sermaye Devleti”, “Soma’nın Hesabını Soracağız!” sloganları yükseltildi. Yürüyüşün sonunda yeniden Eski Çarşı Çeşme önüne gelindi ve burada bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Yaşamını kaybeden işçilerin acısı yalnızca ailelerinin acısı değildir. Bu acı hepimizin acısıdır. Bu acı işçi sınıfının acısıdır. Başta yitirdiğimiz işçilerin aileleri olmak üzere tüm işçi sınıfımızın başı sağ olsun. AKP ve patronlar Türkiye ekonomisinin büyümesiyle övünüyorlar. Soma’daki yüzlerce kardeşimizi alıp götüren katliam da ortaya koyuyor ki bu büyüme işçilerin kanı ve canı üzerinde yükselmektedir. Büyüyen ekonomiden işçilerin payına ağır çalışma koşulları, sefalet ücreti, acı ve gözyaşı düşmektedir.”

İşçilerin yaşadığı sorunlara sahip çıkan derneğimiz UİD-DER, işçilerin çığlığı olarak iş cinayetlerinin son bulması için bir kez daha örgütlenme ve mücadele çağrısı yaptı. Eylem “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!” sloganıyla sona erdi.

19 Mayıs 2014