Navigation

You are here

Suriyeli Emekçiler İçin Eylem

Suriyeli göçmenlere dönük saldırıları protesto etmek için 25 Ağustosta Avcılar, Esenyurt, Beylikdüzü Sanayi İşçileri Komitesi bir yürüyüş gerçekleştirdi. Avcılar Marmara Caddesinde gerçekleştirilen yürüyüşe direnişteki BEDAŞ işçileri, Kumport Liman işçileri, emekten yana kurumlar ve UİD-DER destek verdi.

Yürüyüş sırasında “Suriye Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği!” sloganları atılırken bir yandan da Suriyeli kardeşlerimize yapılan saldırıların haksızlığı anlatıldı. Yürüyüş Marmara Caddesi’nin sonuna kadar devam etti. Burada direnişte olan BEDAŞ işçileri adına Bayram Alanbay bir konuşma yaptı. Direniş sürecini aktaran Alanbay “Bize “Ölmek istemiyorsanız çalışmayın” dediler. İş güvenliği önlemlerinin alınmasını istediğimiz için 26 kişi işten atıldık” diyerek direnişlerinin devam edeceğini ifade etti.

BEDAŞ işçisinin konuşmasının ardından DİSK Gıda-İş Esenyurt Bölge Temsilcisi İbrahim Kızılyer basın metnini okudu. Kan gölüne dönen Suriye’den göçüp Türkiye’ye sığınan Suriyeli emekçilerle kardeş olduğumuza vurgu yapan Kızılyer, “Biz işçileri işyerlerinde sömüren sistem, fabrika patronları ve onların iktidarları kan döküyor. Bizim haklarımızı gasp eden işverenler ve onların iktidarları, sendika istedik diye kapı önüne koyanlar, açlık sınırı altında maaşla çalıştıranlar, şimdi ücret düşüklüklerinin nedenini Suriyeli işçilermiş gibi gösterip bizi birbirimize kırdırmak, asıl oyunu görmemizi engellemek istiyorlar” dedi. İşçilerin işçilerle bir derdi olamayacağını belirten Kızılyer asıl düşmanımız olan patronların sistemi ile mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı. Kızılyer’in konuşmasının ardından eylem sloganlarla sona erdi.

27 Ağustos 2014