Navigation

You are here

Sarıgazi’de UİD-DER’den Basın Açıklaması

Ortadoğu’da her gün binlerce insan katlediliyor. Dünyanın gözü önünde Irak’ta, Filistin’de, Suriye’de insanlar öldürülüyor. Gözü dönmüş IŞİD çetesi Hıristiyanları, Ezidileri, Türkmenleri, Şiileri vahşice katlediyor. Katliamlardan kurtulabilenler ya dağlarda aç susuz hayatta alma mücadelesi veriyor ya da göçmen olarak çevre ülkelere sığınmak zorunda kalıyor. Ortadoğu’daki bu katliamlara ve mezhepsel kışkırtmalara dikkat çekmek için UİD-DER’li işçiler olarak Sarıgazi’de bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

Basın açıklaması öncesinde, sloganlarımızla ve konuşmalarla Demokrasi Caddesi boyunca çevredeki işçi ve emekçilere sesimizi duyurduk. Yol boyunca “IŞID’in İpleri AKP’nin Elinde!” “Ortadoğu’ya Barış İşçilerle Gelecek!” “Emperyalist Savaşlara Hayır!” sloganlarımızı haykırdık.

Demokrasi Caddesi’nin başında “Ortadoğu’ya Barış, Tüm Halklara ve İnançlara Özgürlük” başlıklı basın metnimizi okuduk. Basın açıklamasında Ortadoğu’daki mezhepsel kışkırtmalara, göçmen halkların karşı karşıya kaldıkları sorunlara, özellikle de son dönemde Suriyeli göçmenlerin yaşadığı sorunlara, Ortadoğu’da ABD’nin ve AKP’nin emperyalist çıkar çatışmalarına değinildi.

Basın açıklaması, bu sorunların çözümünün bir işçi iktidarının kurulmasından geçtiği, Türkiye işçi sınıfının bunda büyük bir rolü olacağı, işçilerin kapitalist sisteme karşı mücadeleyi yükseltmesi gerektiği vurgulanarak sona erdi. Basın açıklamasının ardından açtığımız standımızda bülten ve bildirilerimizi dağıttık.

2 Eylül 2014