Navigation

You are here

Ankara’da 1 Eylül Dünya Barış Günü Mitingi

Ortadoğu’nun ve dünyanın çeşitli bölgelerinin savaşın alevleriyle yandığı bir dönemde, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle dünyanın pek çok yerinde savaş karşıtı protestolar gerçekleşti.

1 Eylül günü Ankara’da da Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla Toros Sokak’tan Kolej Meydanı’na kadar bir yürüyüş ve Kolej Meydanı’nda miting düzenlendi. Eyleme KESK, DİSK, TMMOB, HDP, EMEP, çeşitli dernekler, meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri katıldı. UİD-DER’li işçiler de yürüyüş ve mitingde yerlerini alarak gerçek ve kalıcı barış için mücadele sloganlarını yükselttiler.

Yürüyüş sırasında halkların kardeşliğini, ezilen halkların yalnız olmadığını, savaşın sorumlusunun emperyalist güçler olduğunu anlatan sloganlar atıldı. UİD-DER’li işçilerin kortejinde “Ortadoğu’ya Barış İşçilerle Gelecek”, “Emperyalist Savaşlara Hayır”, “Ezilen Halklar Yalnız Değildir”, “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek” sloganları atıldı.

Mitingde Ankara Dayanışması adına ortak metni KESK Dönem Sözcüsü Fevzi Yılmaz okudu. Yılmaz; Ortadoğu’da yaşananların sorumlusunun emperyalistler olduğuna ve petrol, dolar ve mezhep temelli bu savaşın adım adım geliştiğine değindi. Kadınların ve çocukların yaşadığı acılardan bahseden yılmaz, Filistinli kadınların söylediklerine vurgu yaparak “bu kavgada herkesin yapacağı bir şey var, herkes yapacağı ne varsa yapacak” dedi. Tetiği çekenin IŞİD çeteleri olduğuna ama tek failin onlar olmadığına, bu canavarı emperyalistlerin yarattığına değinen Yılmaz, AKP iktidarının da bu işte payı olduğunu söyledi.

Ortak metin okunduktan sonra, Kürtçe, Türkçe, Arapça konuşmalar yapıldı. Konuşmalardan sonra söylenen türkülerin ardından miting sona erdi.

2 Eylül 2014