Navigation

You are here

Gebze’de Haykırdık: Soma’nın da Ermenek’in de Hesabını Soracağız!

29 Ekimde Gebze Eski Çarşı önünde, Ermenek madenci katliamını protesto etmek, Gebzeli işçi ve emekçileri iş cinayetlerine karşı mücadele etmeye çağırmak için bir stant açtık. Standımızda Soma’dan Ermenek’e madenci katliamının devam ettiğini, alınması gereken güvenlik önlemlerinin patronların umurunda bile olmadığını anlattık. Gebzeli işçiler, standımızı ziyaret ederek yerin yüzlerce metre derinliklerinde sular altındaki 18 işçinin acısını ve öfkesini bizlerle paylaştı.

Metalden deriye, inşaattan petrokimyaya pek çok sektörden işçiyle sohbet ettik. Tüm işçilerin anlattıkları birbirinden farklı değildi. İş kazalarına, işçi ölümlerine, düşük ücretlere, uzun çalışma saatlerine, taşeron köleliğine, işsizliğe karşı çıkan pek çok işçi, bültenlerimizden ve broşürlerimizden aldılar. Sundukları katkı ile dayanışmada bulundular. Gebzeli emekçiler Karaman’daki maden faciasına karşı duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

UİD-DER’li işçiler olarak aylarca yürüttüğümüz “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” başlıklı mücadele kampanyamızın önemi bir kez daha acı bir biçimde ortaya çıkıyor. Madenlerin, inşaatların toplu mezarlara döndürüldüğü şu günlerde, anaların-eşlerin feryatları içimizi yakmaya devam ediyor. Yitirdiğimiz işçilerin ardından, aslında kolay bir biçimde alınabilecek güvenlik önlemlerinin nasıl alınmadığına öfkeyle şahit oluyoruz. Gözü dönmüş patronlar, işçileri katletmeye, kâr hırsı uğruna onca eve ateş düşürmeye devam ediyorlar.

Ancak bizler tek başına kalmış çaresiz işçiler değiliz. Bizler, işçilerin mücadele örgütü olan UİD-DER’de birlikte emek verdiğimiz kampanyamızın taleplerini yükseltmeye, yüz binlerce işçinin çığlığı olan kampanyamızı işçilere anlatmaya devam ediyoruz. İş güvenliği önlemlerinin maliyet olarak görülemeyeceğini, iş kazalarının ve işçi ölümlerinin ancak örgütlü işçiler tarafından durdurulabileceğini daha yüksek sesle haykırıyoruz. Soma’da, Torunlar’da, Karaman’da yitirdiğimiz işçi kardeşlerimizin acısı acımızdır. Acımız ve öfkemiz büyük! Başka acılar yaşamamak için bir araya gelmekten ve birbirimize kenetlenmekten başka bir yolumuz yok!

31 Ekim 2014