Navigation

You are here

Sarıgazi’de İş Cinayetleri Protesto Edildi

UİD-DER Sarıgazi temsilciliği olarak, Soma’dan Torunlar’a, Ermenek’den Isparta’ya tüm işçi katliamlarına dikkat çekmek için bir eylem düzenledik. 2 Ekim Pazar günü gerçekleşen basın açıklaması öncesinde, Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde her zamanki disiplinimizle ve sloganlarımızla yürüdük.

Sloganlarımız eşliğinde, meydana gelen iş kazalarının kader olmadığını, katliam olduğunu ve işçilerin ancak birleşerek patronlardan hesap soracağını haykırdık. Yürüyüşümüz esnasında sık sık alkışlarıyla bize destek olan işçi arkadaşlarımızla karşılaştık. Etrafımızda durmuş bizi izleyen yaşlı anneler, kadınlar alkışlarımıza öyle bir destek veriyorlardı ki yüzleri, katliama yol açan patronların sistemine karşı öfke doluydu.

Demokrasi Caddesi sonuna geldiğimizde iş kazalarında yaşamını yitirmiş tüm işçiler için saygı duruşunda bulunduk. Ardından bir arkadaşımız basın açıklaması metnini okudu. Kazaların kader olmadığını, Ermenek’de, Isparta’da, Zonguldak’ta, Amasra’da ve diğer tüm iş cinayetlerinde olduğu gibi patronların, daha fazla kâr elde etmek istemesinden dolayı katliamların gerçekleştiğini vurgulandı. Devlet bakanlarının Ermenek’e gittiğinde koruma ve araç ordusu ile gittiği, ama işçileri kurtaracak makinelerin çok yetersiz ve çalışma esnasında sık sık bozulacak kadar niteliksiz olduğu belirtildi. Bu sırada, meydana gelen iş kazlarına karşı duyarlı olan işçi ve emekçiler de etrafımızda yer alarak açıklamaya katıldılar. Eylemimizi sloganlarımızla sonlandırdık.

Eylemin ardından iş kazalarıyla ilgili stant açtık. İşçi ve emekçilere iş kazalarına ilişkin broşür ve aylık çıkarttığımız İşçi Dayanışması bültenimizi birlik, beraberlik çağrısıyla dağıttık. İş kazalarını ancak biz işçiler örgütlü bir şekilde mücadele verirsek durdurabiliriz.

3 Kasım 2014