Navigation

You are here

Sarıgazi’de Roboski ve Maraş Katliamları İçin Anma Yürüyüşü

27 Aralık Cumartesi günü Sarıgazi’de Roboski ve Maraş katliamlarının yıldönümü nedeniyle anma ve yürüyüş gerçekleştirildi. Sarıgazi Cemevi önünden başlayan yürüyüş, Demokrasi Caddesi’nde bir basın açıklaması yapılarak sonlandırıldı. HDP’nin çağrısıyla yapılan anmaya birçok devrimci kurum ve demokratik kitle örgütü destek verirken, UİD-DER’li işçiler de eylemdeki yerlerini aldılar. Yürüyüş esnasında evlerinde ve caddelerde bulunan işçi ve emekçiler alkışlarıyla destek verdiler. “Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Dersim’i, Maraş’ı, Reyhanlı’yı, Sivas’ı, Çorlu’yu, Roboski’yi, Kobanê’yi Unutmadık”, “Roboski’yi Unutma Unutturma” sloganları yürüyüş boyunca atılarak katliamcı devlete karşı öfke dile getirildi.

Basın açıklaması öncesinde Roboski ve Maraş katliamlarında hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan açıklamada katliamların sorumlularının yargılanmadığı, devletin katliamcı geleneğinin ve asimilasyon politikalarının devam ettiği, katliamlara karşı halkların sessiz kalmadığı ve bu katliamları ancak hakların birlikte mücadeleyle durdurabileceği vurgulandı.

Egemenler, ezilen halkların ve mezheplerin demokratik haklarını tanımayarak ve Türk milliyetçiliğini kışkırtarak halkları birbirine düşürmeye çalışıyor. Kürt-Türk, Alevi-Sünni diye bölerek birbirinden ayırıyor ve düşmanlaştırıyor. Patronlar sınıfı ve onların hükümetleri işçi sınıfının mücadelesinin her yükselişinde ve halkların kardeşliğini bozmak için suni ayrımlarla işçileri bölüyorlar, parçalıyorlar. Egemenlerin bu oyunlarına kanmamak ve yaptıkları katliamların hesabını sormak için işçi sınıfının örgütlü mücadelesini yükseltmeliyiz. Roboski’de, Sivas’ta, Maraş’ta, Çorum’da, Kobanê’de katliamları unutmadık, unutturmayacağız!

29 Aralık 2014