Navigation

You are here

Aydınlı’da Basın Açıklaması

28 Aralık Pazar günü UİD-DER Tuzla temsilciliğimizde “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır” etkinliğimizden sonra, kampanyamızın basın açıklamasını yaptık. Etkinlik bitiminde Aydınlı Tepe durağından başlayarak ve mahalle içinde bir yürüyüş yaparak merkeze ulaştık. Yürüyüş boyunca “Daha Yüksek Ücret Daha Kısa İşgünü”, “Mesailer Değil Ücretler Artırılsın”, “Taşeron Çalışma Cinayettir”, “İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor” sloganlarını attık. Yürüyüşümüz sırasında balkonlara ve camlara çıkan mahalleli alkışlarla yürüyüşümüze destek oldu. Aydınlı merkeze geldiğimizde kahvehanelerden sesimizi duyan işçiler dışarı çıkarak basın açıklamamızı dinlemeye başladılar ve sloganlara katıldılar. Basın açıklamamıza DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Mahmut Şengül ve sendika üyesi işçiler, Kimberly-Clark fabrikasından işçiler, plastik, metal ve birçok sektörden işçiler katıldılar.

Basın açıklamamızda şunlara değinildi: “Taşeronluk patronlar için son derece avantajlı bir sistemdir. İşi taşerona bırakan ana işverenler tüm sorumluluktan kurtuluyorlar. Meselâ devasa inşaat şirketlerinin patronları işi parçalara bölüp taşeronlara veriyorlar; işçiler iş kazalarında öldüğünde ise sorumluluğu kendi üzerlerinden atıyorlar. Hızlı bir şekilde zenginleşmek isteyen taşeron patronları tüm maliyetlerden kısıyor, iş güvenliği önlemlerini almıyor, ücretleri düşürüyor ve iş saatlerini uzatıyorlar. İş güvenliği önlemlerinin alınmaması iş kazalarına ve iş cinayetlerine neden oluyor. İşçi ölümlerinin özellikle taşeron işyerlerinde daha fazla olması bir tesadüf değil.”

İşçiler, şu sözlerle birlik ve örgütlü olmaya çağırıldı: “İşçileri kendi çıkarları temelinde birleştirmeye çalışan mücadele örgütümüz UİD-DER, ‘Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!’ diyor. Birleşen ve hakları için mücadele eden işçilerin karşısında hiçbir patron duramaz. Birleşen işçilerin alnı ak, başı diktir. Bu geçmişte de böyleydi bugün de böyledir. Gelin hep birlikte ‘Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!’ kampanyamıza güç verelim, örgütlenip taleplerimizi haykıralım:

  • Taşeron İş Kazası ve Ölüm Demektir, Yasaklansın!

  • Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın, Herkese İş!

  • Mesailer Değil Ücretler Arttırılsın!

  • Tüm İşçilere İş Güvencesi!

  • Çay ve Yemek Molaları Çalışma Süresinden Sayılsın!

  • Sendikalaşmanın Önündeki Tüm Engeller Kaldırılsın!

29 Aralık 2014