Navigation

You are here

Sefaköy’de Yürüyüş: “Susma Haykır, Grev Haktır!”

MESS’in dayattığı düşük ücretleri ve 3 yıllık sözleşmeyi kabul etmeyen Birleşik Metal-İş’te örgütlü binlerce metal işçisi, 29 Ocakta grev kararı almıştı. Patronların imdadına koşan hükümet “milli güvenlik” gerekçesiyle grevi yasakladı. Metal işçilerinin mücadelesini mücadelesi bilen örgütümüz UİD-DER, 15 Şubatta Sefaköy’de bir dayanışma yürüyüşü ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 17.00’da Sefaköy metrobüs durağında toplanan işçiler, “Grev Yasağına Hayır! Mücadeleci Metal İşçilerinin Yanındayız!” yazılı pankart ile yürüyüşe geçtiler. Kortejde yerini alan birçok sektörden işçiler, yürüyüş boyunca “Grev Haktır, Yasaklanamaz”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!” sloganlarını haykırdılar.

Sefaköylü birçok emekçi alkışlarla, korna sesleriyle yürüyüş boyunca destek verdiklerini gösterdiler. Arabasından seslenen bir işçi “Biz de THY’de aynı sorunlarla karşılaşmıştık. Helâl olsun size, çok doğru şeyler söylüyorsunuz” diyerek duygularını paylaştı. Özellikle kadın işçilerin desteklediği eylemde, hükümetin bu kararının asla kabul edilemeyeceği belirtildi. Yürüyüşün son bulduğu Sefaköy Taşkasap önünde basın açıklamasına geçildi. Açıklamada, AKP’nin ve patronların işçi haklarına yönelik saldırılarının devam ettiğinden, ezilenleri sindirmek için “iç güvenlik” adı altında baskı yasaları çıkardığından bahsedildi. Patronların hizmetindeki AKP hükümetinin grevi keyfi biçimde yasakladığı, grev hakkını gasp ettiği belirtildi. Ayrıca metal işçilerinin, grev hakkı başta olmak üzere tüm hakları için mücadele ettiğine ve dillendirdikleri taleplerin bütün işçileri ilgilendirdiğine de dikkat çekildi.

İşçi sınıfının uluslararası birliğini ve mücadelesini güçlendirmeye çalışan UİD-DER, çeşitli işçi örgütleriyle ilişkiler geliştiriyor. Metal işçilerinin mücadelesini uluslararası alanda duyurmak için de çalışmalar yürütüyor. Japon demiryolu işçisi sınıf kardeşlerimizin örgütlü olduğu Dora-Çiba Sendikası’nın UİD-DER aracılığıyla metal işçilerine gönderdiği dayanışma mesajı okunarak basın açıklaması sonlandırıldı.

Kortejde birçok sektörden işçilerin yanı sıra Fransız ve Sırp işçi kardeşlerimiz de yanımızda, metal işçilerinin mücadelesini sahiplendiklerini haykırdılar.

17 Şubat 2015