Navigation

You are here

Pendik’te Grev Yasağına Karşı Yürüyüş

UİD-DER birçok bölgede gerçekleştirdiği eylemler, stantlar ve etkinliklerle grev yasağını protesto ederek metal işçilerinin yanında olmaya devam ediyor. 21 Şubatta Pendik’te yaptığımız yürüyüş ve basın açıklaması ile işçi ve emekçileri grev yasaklarına karşı mücadeleye çağırdık. İş-Kur’un önünden Pendik merkeze kadar bir yürüyüş yaptık.

Metal işçilerinin grevi, patronlar sınıfının isteği doğrultusunda AKP hükümeti tarafından “milli güvenliği tehdit” ettiği gerekçesiyle yasaklandı. Hükümetin bu haksız ve gayrı meşru grev yasağına karşı tepkiler devam ediyor. Mücadeleci bir işçi örgütü olan UİD-DER de birçok bölgede gerçekleştirdiği eylemler, stantlar ve etkinliklerle grev yasağını protesto ederek metal işçilerinin yanında olmaya devam ediyor. Mücadele örgütümüz metal işçilerinin bu haklı mücadelesini, çalışma yürüttüğü tüm bölgelerde her sektörden işçiye taşıyarak metal işçilerinin mücadelesine güç vermeye devam ediyor.

21 Şubat Cumartesi günü Pendik’te yaptığımız yürüyüş ve basın açıklaması ile işçi ve emekçileri grev yasaklarına karşı mücadeleye çağırdık. Pendik İş-Kur’un önünden, grev yasağına karşı olduğumuzu anlatan dövizlerimizi taşıyarak ve “Grev Yasağına Hayır! Mücadeleci Metal İşçilerinin Yanındayız” pankartımızın arkasında Pendik merkeze kadar bir yürüyüş yaptık. Yürüyüş boyunca Pendikli işçi emekçilere, hükümetin patronlar sınıfının isteği doğrultusunda metal işçilerinin grevini yasakladığı anlatıldı. Bu haksızlığa karşı tüm işçi ve emekçileri metal işçilerinin yanında yer almaya ve yürüyüşümüze destek olmaya çağıran konuşmalar yapıldı. Yürüyüşümüz boyunca atılan şu sloganlarla grev yasağı protesto edildi: “Fabrikalar MESS’e Mezar Olacak”, “Metal İşçisi Yalnız Değildir”, “Grev Hakkımız Engellenemez”, “Sendikal Siyasal Yasaklara Son”, “Kurtuluş Yok Tek Başına ya Hep Beraber ya Hiç Birimiz!”

Yürüyüşün ardından Pendik alt geçidin önünde bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamada, AKP’nin patronlar sınıfının emirlerini yerine getirerek metal işçilerinin grevini yasakladığı, bu grev yasağına karşı sessiz kalmayacağımız ve metal işçilerinin yanında olduğumuz anlatıldı. Basın açıklaması sırasında çevredeki çok sayıda işçi ve emekçi, çağrımıza kulak vererek açıklamamızı dinledi. Atılan sloganlara katılarak alkışlar ve ıslıklarla çevremize toplanan işçiler eylemimize destek oldular. “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine ve Taşeronlaştırmaya Hayır!” kampanyamızın ve grevi yasaklanan metal işçilerinin mücadelesine destek çağrısı yapan bildirilerimizi işçilere dağıtırken, işçiler çağrımızı ilgiyle karşıladı. Açıklamamızı dinleyen işçiler “biz de bir şeyler yapmalıyız, bu derneklere gelmemiz lazım, daha da çoğalmalıyız” dediler.

Açıklama, Japon Demiryolu İşçileri Sendikası Dora-Çiba’nın okyanus ötesinden, UİD-DER aracılığıyla ilettiği, grevi yasaklanan metal işçilerinin yanında yer aldığını anlatan mesajın okunması ile son buldu.

22 Şubat 2015