Navigation

You are here

Gebze’de İç Güvenlik Yasası Protesto Edildi

TBMM’de görüşülen ve polisin yetkilerini arttıran “İç Güvenlik Yasası”, Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından protesto edildi. 25 Şubatta Gebze’de Moda Giyim önünde bir araya gelen kitle, Kent Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında “Hırsız, Katil AKP”, “Polis Devletine Hayır”, “İç Güvenlik Yasasına Hayır”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganları atıldı.

Kent Meydanı’na gelindiğinde, burada bir açıklama gerçekleştirildi. Grevi yasaklanan metal işçilerine ve gözaltına alınan Maltepe Üniversitesi Hastanesi işçilerine dayanışma mesajları gönderildi. Açıklamada İç Güvenlik Paketinin yasalaşması durumunda, polise eylem yapacağı iddiasıyla ya da hakkında istihbari bilgiler olduğu gerekçesiyle dilediği gibi arama yetkisi verildiği anlatıldı. Yasada yakalama, arama ve gözaltı işlemlerini keyfi biçimde uygulama imkânının sağlanması, savcı izni olmadan 24 saat süreyle “önleyici gözaltı” işlemi yapma yetkisi verilmesi ve gözaltı süresinin yeniden 4 güne çıkarılması olduğu hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İç Güvenlik Paketi ile ilgili en tehlikeli noktalardan birisi de polise kitlesel gösterilerde eylemcilere ihtarda bulunmaksızın doğrudan ve duraksamadan ateş etme, yani öldürme yetkisinin verilecek olmasıdır. Son dönemde kolluk güçlerinin gaz bombaları, silah ve değişik araçlarla yol açtıkları can kayıpları ve yaralanmalar ortadayken, kolluğun yetkilerini sınırlamak yerine daha da genişletecek olmasının sonuçlarının çok ağır olacağı açıktır.”

Çıkarılmak istenen yasanın örgütlü, mücadeleci kesimlere karşı açık bir tehdit ve bilinçli bir gözdağı olduğunun ifade edildiği açıklama, “Gebze’de emekten, demokrasiden, özgürlükten ve kardeşlikten yana olan tüm toplumsal kesimleri, iç güvenlik yasasına karşı birleşmeye çağırıyoruz” denilerek sona erdirildi.

26 Şubat 2015