Navigation

You are here

Tuzla’da 2 Temmuz Anma Yürüyüşü

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenleri anmak, aradan geçen zamana rağmen sorumluların cezalandırılmamasını protesto etmek için Tuzla’nın Aydınlı Mahallesi’nde bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Demokratik Alevi Derneği’nin çağrısıyla gerçekleştirilen eyleme HDP, HDK, UİD-DER, ESP, Dem-Genç, Mayıs’ta Yaşam Kooperatifi, Köz, Partizan, Limter-İş Sendikası, Erzincanlılar Derneği, Muş-Vartolular Derneği, BİNKAYDER ve Çan Ortak’ta direnişte olan işçiler katıldılar.

Tepe durağında toplanan kitle kortej oluşturarak sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşün ardından çarşı meydanında basın açıklaması okundu. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“2 Temmuz 1993’te Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan inanç ve mezheplerin umudu ve aydınlık geleceği olan aydın, yazar ve sanatçıların içinde bulunduğu 33 insanın ırkçı ve gerici güçler tarafından katledilmesi, insanlık tarihine kara bir leke ve insanlık suçu olarak geçmiştir. Biliyoruz ki cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu ve Kürdistan topraklarında devletin inkâr ve imha politikalarına karşı halk ve inançlar ne zaman ortaklaşıp demokrasi mücadelesini yükseltmişse, devlet cevabını katliamlarla yükseltmiştir. Bu Koçgiri’de Dersim’de, Maraş’ta, Çorum’da, Gazi’de ve Sivas’ta da böyle olmuştur… 1993’te Sivas Katliamı’nı yapanlar, bugün Suriye ve Rojava başta olmak üzere Ortadoğu’nun birçok yerinde halklara ve inançlara vahşice saldıran, Kobanê’de 200’den fazla insanı katleden DAİŞ-IŞİD zihniyetinin o günkü biçimidir. 2 Temmuz katliamını yapan devlet zihniyeti bugün AKP olarak iktidardadır. Devlet DAİŞ-IŞİD’le birçok çete örgütünün işbirlikçisi olarak yeni katliamlara yol açmaktadır.”

Eylem, mücadeleyi yükseltme çağrısı ile son buldu.

3 Temmuz 2015