Navigation

You are here

Haiti’de Protesto Gösterileri Devam Ediyor!

Karayipler’in en yoksul ülkelerinden biri olan Haiti’de yoksul işçi ve emekçilerin protesto gösterileri devam ediyor. Haiti halkı, Şubat ve Haziran aylarında yüksek enflasyona, yoksulluğa ve hükümetin yolsuzluklarına karşı ayağa kalkmıştı. Haitili emekçiler, Eylül ayının son haftalarında yeniden sokaklara döküldü.

Karayipler’in en yoksul ülkelerinden biri olan Haiti’de yoksul işçi ve emekçilerin protesto gösterileri devam ediyor. Haiti halkı, Şubat ve Haziran aylarında yüksek enflasyona, yoksulluğa ve hükümetin yolsuzluklarına karşı ayağa kalkmıştı. Haitili emekçiler, Eylül ayının son haftalarında yeniden sokaklara döküldü. Protesto gösterilerini haftalardır devam ettiren işçi ve emekçiler, ABD’nin desteğini arkasına alan ve yolsuzlukta sınır tanımayan Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifa etmesini istiyorlar. Başkent Port-au-Prince’de yüz binlerce işçi ve emekçi gösterilere katılıyor, haklı öfkesini ortaya koyuyor.

Haitili işçi ve emekçiler her geçen gün artan enflasyonla daha da yoksullaşıyorlar. 2010 yılında gerçekleşen depremin sarılmayan yaralarıyla boğuşmaya devam ediyor, barınma, temiz içme suyu ve gıdaya ulaşmada zorluk yaşıyorlar, açlık ve sefalet çekiyorlar. Lakin egemenler ülkeye yardım olarak gönderilen paraları ve ülke kaynaklarını kendi çıkarları için kullanıyorlar. Yolsuzluklarla zenginliklerine zenginlik katıyorlar. 2010 depreminin ardından ülkeye gönderilen yardımlar emekçilere ulaştırılmadı. Depremin evsiz bıraktığı insanlar için bir çözüm üretilmedi. Yapılacağı açıklanan konut projeleri hayata geçmedi. O projelere ayrılan kaynaklar patronlar sınıfına peşkeş çekildi. “Artık yeter!” diyen yoksul işçi ve emekçiler bu zulmün sona ermesi ve yaşam koşullarının değişmesi için sokaklara döküldüler. Haitili emekçiler, yolsuzluğa gömülmüş ve hayatlarını yok sayan devlet başkanının istifa etmesini istiyorlar. Buna karşılık egemenler ise emekçilerin haklı mücadelesini şiddetle bastırmaya çalışıyorlar. Onlarca işçi ve emekçi protesto gösterilerinde polisler tarafından katledildi. Polis saldırılarının yanı sıra son olarak bir vekil, parlamento binasına yürüyen protestocuların üzerine ateş açtı. Ancak egemenlerin baskıları Haitili yoksul emekçileri mücadeleden alıkoyamıyor. Kaybedecek bir şeyleri olmadığını söyleyen işçiler mücadelelerine devam edeceklerini dile getiriyorlar.

7 Ekim 2019