Navigation

You are here

Irak: Emekçiler İşsizliğe ve Yoksulluğa Karşı Sokaklarda!

Irak’ta 1 Ekimde yolsuzluğa, işsizliğe ve kamu hizmetlerinin yetersizliğine karşı emekçiler sokaklara döküldü. Başkent Bağdat’ta başlayan kitlesel protestolar kısa sürede Basra, Nasıriye, Amara ve diğer şehirlere sıçradı. Protesto gösterilerine katılanların çoğunluğunu genç işsizler oluşturuyor. Saddam rejiminin yıkılmasının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, Iraklı emekçiler iktidar koltuğuna oturan herkesin egemenlerin çıkarları için emekçi halkın taleplerini yok saydığını, sorunlarını görmezden geldiğini ifade ediyorlar.

Irak’ta 1 Ekimde yolsuzluğa, işsizliğe ve kamu hizmetlerinin yetersizliğine karşı emekçiler sokaklara döküldü. Başkent Bağdat’ta başlayan kitlesel protestolar kısa sürede Basra, Nasıriye, Amara ve diğer şehirlere sıçradı. Protesto gösterilerine katılanların çoğunluğunu genç işsizler oluşturuyor. Saddam rejiminin yıkılmasının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, Iraklı emekçiler iktidar koltuğuna oturan herkesin egemenlerin çıkarları için emekçi halkın taleplerini yok saydığını, sorunlarını görmezden geldiğini ifade ediyorlar. Mezhepsel ayrımlar temelinde hükümetlerin oluşturulduğunu ve koltuğu kim oturursa otursun kamu fonlarını kendisini zenginleştirmek için kullandığını belirtiyorlar.

Temiz içme suyu, elektrik gibi en temel kamu hizmetlerinin yokluğu da dâhil, giderek artan işsizlik ve iktidarın yolsuzlukları Iraklı emekçilere “artık yeter” dedirtti. Gösterilerin ilk günlerinde sağlık ve eğitim sistemindeki bozukluğa, işsizliğin ve yasadışı silah kullanımın artmasına tepki gösteren emekçiler, devam eden günlerde hükümetin azgınca saldırıları karşısında rejimin devrilmesi talebini yansıtan sloganlar yükseltmeye başladılar.

İktidarını korumak isteyen egemenler polisi halkın üstüne salarak sokaklarda haklı taleplerini yükselten emekçileri yıldırmaya çalışıyor. Eylemlerde 100’ün üzerinde insan hayatını kaybederken binlercesi de yaralandı. Ancak tüm bunlara rağmen emekçiler evlerine dönmeyerek, taleplerini haykırmaya devam ediyor. Hükümet, evsizler için 100 bin konut, 150 bin işsize 3 ay maaş gibi vaatlerde bulunuyor, halkın eylemleri sonlandırmasını istiyor. Eylemlerine devam eden emekçilerse sorunlarının daha fazla görmezden gelinmesini kabul etmeyeceklerini, mücadeleye devam edeceklerini belirtiyorlar.

Irak’ta emekçi kitleler mezhepsel ayrımlar temelinde bölünüp, taraf olmaya zorlanıyorlar. İktidar koltuğuna yerleşenler de bu ayrımlar temelinde iktidarlarını korumaya çalışıyor. Buna karşılık toplumun pek çok kesiminden emekçi eylemlerde yer alıyor, birlikte mücadele ediyor. Sorunlarının görmezden gelinmesini kabul etmeyeceklerini belirten emekçiler protesto gösterilerine devam ediyorlar.

10 Ekim 2019