Navigation

You are here

Üniversite Hayalleri…

Merhabalar! Ben üniversite öğrencisi bir işçi çocuğuyum. Geçtiğimiz günlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok” açıklamasına internette denk geldim. Haberi gördükten sonra arkadaşlarımla paylaştım. Bu duruma hem öfkelendik, hem de sorguladık. Türkiye’de 2002 yılında 76 üniversite vardı. Şu an 208 üniversite bulunuyor. Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yoksa neden her şehirde üniversite açıldı? Bizler neden üniversite okuyoruz? Üniversitelere giriş neden bu kadar kolaylaştırıldı?

İçinde yaşadığımız kapitalist sistem mantık dışı bir yapıya sahip. Patronlar ve sermaye sahipleri, az işçiye daha çok iş yaptırarak daha fazla kâr elde etmek istiyorlar. Bu sebepten ötürü kapitalist sistem var olduğundan beri işsizlik her daim vardı, var olmaya da devam edecek. Üniversite sayısının artmasıyla birlikte üniversitelere giden öğrencilerin sayısı arttırılarak gençlerin işsiz kalması geciktirilmiş oluyor. Liseden mezun olunca işsiz kalmak yerine, üniversiteden mezun olunca işsiz kalmış oluyoruz. Diğer bir sebep ise eğitimin ticarileşmesi, kapitalistler için kârlı bir sektör haline getirilmesidir. İktidar ve sermaye sahipleri için okullar eğitim-öğretim yuvası değil, ticarethane maalesef ki. Üniversitelere rant kapısı gözüyle bakılıyor ve ciddi gelirler elde ediliyor. Gençlerin üniversite hayalleri, hayatları kâra odaklanan sermaye sınıfının umurunda olmuyor.

Biz işçi sınıfının gençleri olarak eğitimin paralı olmasına da, her daim işsiz ordusu barındıran kapitalizme de karşıyız. İş saatleri kısaltılsın, kimse işsiz kalmasın istiyoruz. Böyle bir dünyayı yaratmak için inancımız da mücadelemiz de tam!

11 Ekim 2019