Navigation

You are here

Sarıgazi’de Metal İşçileriyle Dayanışma Yürüyüşü

AKP’nin ve patronların işçi sınıfına yönelik saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Bu saldırıların bir parçası olarak Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü 15 bin metal işçisinin 29 Ocakta çıktığı grev, “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle 30 Ocakta fiili olarak yasaklandı. İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, grev yasaklarına karşı çıkıyor, metal işçilerine destek veriyor ve sınıf dayanışmayı büyütüyor.

Metal işçileriyle dayanışmayı büyüten UİD-DER, 15 Şubat Pazar günü Sarıgazi’de grev yasağına karşı bir protesto yürüyüşü ve basın açkılaması gerçekleştirdi. Vatan İlköğretim Okulu’ndan başlayan ve Demokrasi Caddesi’ne kadar devam eden yürüyüşe Sarıgazi halkının ilgisi büyüktü. Alkışlarıyla, kornalarıyla destek olan Sarıgazi emekçileri, açkılamayı ilgiyle dinlediler.

Yürüyüş boyunca “Metal İşçisi Yalnız Değildir”, “Sendikal Siyasal Yasaklara Son”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler” sloganları atıldı. Sarıgazili işçi-emekçilere AKP hükümeti ve MESS’in işçilere yönelik baskı ve yasaklarına karşı mücadele çağrısı yapıldı. AKP’nin sermayenin güvenliği için grevi yasakladığının üzerinde duruldu.

Demokrasi Caddesi’ne gelindiğinde burada bir açıklama yapıldı. Açıklamada patronların hizmetindeki AKP hükümetinin 30 Ocakta grevi yasaklayarak patronların imdadına yetiştiği, Birleşik Metal-İş’e üye işçilerin çalıştığı devasa fabrikaların yılda 2 milyar dolarlık ihracat yaparken işçilerin maaşının açlık sınırının altında kaldığı söylendi. Sendikal, siyasal yasaklara, AKP’ye ve MESS’e karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. Japonya Demiryolu İşçileri Sendikası Doro-Çiba’nın UİD-DER aracılığıyla metal işçilerine gönderdiği dayanışma mesajı okunarak basın açıklaması sonlandırıldı.

Sloganların ardından açıklamayı ilgiyle dinleyen işçilerle sohbet edilerek metal grevinin yasaklanması ve UİD-DER yürüttüğü kampanya anlatıldı.

16 Şubat 2015